9 sposobów na niższe rachunki

You are currently viewing 9 sposobów na niższe rachunki

9. Nie wszystkie pomieszczenia muszą mieć taką samą temperaturę

W kuchni czy w sypialniach temperatura powietrza nie musi być tak wysoka jak w pokoju dziennym czy łazience.

8. Na czas wyjścia z domu na dłużej (np. do pracy) obniż temperaturę do 18°C, a na czas kilkudniowej nieobecności do 16°C

7. Nie zasłaniaj grzejników

Zasłonięte grzejniki muszą mieć wyższą temperaturę, by dostarczać do pomieszczeń tę samą ilość ciepła, co grzejniki niezasłonięte.

6. Wietrzenie pomieszczeń w czasie mrozu nie może trwać dłużej niż kilka minut Pomieszczenie nie zdąży się wychłodzić, a po zamknięciu okna temperatura szybko wróci do poprzedniej wartości. Optymalny czas wietrzenia to 3-5 minut. Pamiętaj – wietrz krótko, ale intensywnie.

5. W nocy temperatura w pomieszczeniach może być nieco niższa niż w dzień bez uszczerbku dla naszego komfortu. Spanie w sypialni, w której jest nieco niższa temperatura, przyczyni się do zdrowszego snu.

4. Stosuj urządzenia regulacyjne np. regulatory źródła ciepła. Na grzejnikach zamontuj termostaty pozwalające kontrolować temperaturę w pomieszczeniu.

3. Odsuń meble od grzejników, Minimalna odległość mebla od grzejnika powinna wynosić 10 cm.

2. Podczas wietrzenia zakręcaj zawory grzejników Jeśli nie zakręcisz zaworu, zimne powietrze wpadające przez otwarte okno ochłodzi termostat, powodując maksymalne otwarcie zaworu. Grzejnik zrobi się wtedy gorący, a ciepło ucieknie przez otwarte okno.

1. Nad grzejnikami warto zamontować półki lub poszerzyć parapety. Dzięki temu ciepłe powietrze powędruje na środek pokoju zamiast w stronę okna. 

Masz pytania? Sprawdź odpowiedzi koordynatora lub skontaktuj się z nami